Kalıcı makyaj steril ve tek kullanımlık iğne ile kök boyaların epidermis ve dermisin üst kısmına uygulanma işlemidir. Bu boyalar alerjik olmayan, katkı ve koku maddesi içermeyen boyalardır. Kalıcı makyajın dövme ile karıştırılmaması gereklidir. Daha çok kozmetik amaçlı sayılabilecek bu işlem sayesinde kaş, göz çizgisi veya dudaklarda doğal cilt renginizle uyumlu etkiler yaratılabileceği gibi bazı ufak kusurlar kapatılabilir. Şekil bozuklukları giderilebilir. Böylece daha düzgün, bakımlı ve genç bir görünüm kazanılabilir.

 Çoğu kişi uygulama anını hafif bir batma hissi olarak tarif eder. Kişinin ağrı duyarlılığı ve uygulayıcının el hafifliğine göre farklılıklar gösterebilir. Bölgede oluşabilecek rahatsızlığı en aza indirmek ve bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezik krem kullanılabileceği gibi, bir doktor gözetiminde lokal anestezi uygulanabilir. İşlemin uzunluğu kişinin hassasiyetine, cilt nemine, yoğunluğuna, elastikiyetine ve cildin genel durumuna göre değişebilir. Ortalama süre 45 dk ile 2 saat arasında değişir. Steril iğne, kalıcı renk karışımına batırılarak cilde uygulanır. Kök boya iğneler vasıtasıyla epidermis  tabakasına enjekte edilir. Dövme uygulamasının aksine, cilt hafifçe kaldırılarak renk uygulandığından, daha ağrısız gerçekleşir. Yine aynı nedenle ciltteki travma da çok daha çabuk iyileşir.

Uygulama sonrasında çoğu kişi normal hayata devam edebilir. Uygulamanın tam anlamıyla kalıcı olması için 48 saat kesinlikle su değmemeli, üçüncü günden sonra oluşan kabuklanma kesinlikle soyulmamalı, önerilen krem haricinde başka hiçbir şey sürülmemelidir. Güneşin UV ışınlarına fazla maruz kalmak ya da solaryum seansları, cildin fazla kuru olması ve sigara kalıcılığı olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Aksi halde etki azalabileceğinden ikinci hatta üçüncü seans işleme gerek duyulabilir. Göz kapaklarına güneş korumalı krem kullanmak, eye-liner uygulanmış gözlerde güneş gözlüğü takmak, dudaklara koruyucu sürmek gibi bazı önlemler makyajın kalıcılığını arttıracaktır.