Saç Simülasyonu

Saç simülasyonu, saç mikropigmentasyonu yada saç dövmesi ismiyle bilinen bu yöntem,  cerrahi olmayan bir alopesi kellik giderme yöntemidir. Bu yöntemde gerçek saç kökleri ve kıl yapıları taklit edilerek özel cihazlar yardımıyla kellik olan alanlara epidermal mikropigmentasyon uygulanmasıyla yapılır.

Saç simülasyonu bir saç ekim yöntemi değildir. Fakat saç ekimi sonrasında saç ekim yöntemleri ile birlikte kullanılabilmektedir.

Özellikle saç kıran gibi bölgesel saç dökülmesinin kamuflajında oldukça etkili sonuçları mevcuttur.

En başarılı sonuçlar genel de kısa saç tipinde yapılan simülasyonlarda alınmaktadır.

Saç simülasyonu ayrıca saç ekimi sonrası yeterli sıklıkta ekim yapılmadığından rahatsız olan kişilerde ara boşlukların saç efekti ile kapatılmasında muhteşem sonuçlar üretmektedir.

Saç simülasyonun süresi uygulama alanın büyüklüğüne göre değişmektedir.Ortalama 30 dk ile 3 saat arasında değişmektedir.

İşlem sonrası hasta günlük hayatına hemen dönebilmektedir. Aynı gün ılık duş ile saç yıkanabilmektedir.Sonucu için saç ekiminde olduğu gibi uzun bir zaman beklemenize gerektirmeden hemen sonuç alınmaktadır.

Ayrıca eski dikişli yöntemle alınan saç ekimlerinde dikiş izinin olduğu alanın saç efekti ile kapatılmasında oldukça başarılı bir yöntemdir.

Kalıcılığı ortalama 3-4 senedir.

Saç simülasyonu işleminde özel cihazlar kullanılmaktadır.Bu cihazlar kişiye özel tek kullanımlık iğneleri ile steril bir ortamda çalışılmasının ve işlemin hızlı oluşmasını sağlamaktadırlar.

Saç simülasyonu uygulanmış bir alana sonradan saç ekimi uygulanabilmektedir

Saç simülasyon boyları özel boyalar olup insan sağlığına zararları yoktur.

Saç Simülasyonu nedir?

Saç Simülasyonu cerrahi olmayan bir alopesi kellik giderme yöntemidir. Bu yöntemde gerçek saç kökleri ve kıl yapıları taklit edilerek özel cihazlar yardımıyla kellik olan alanlara epidermal mikropigmentasyon uygulanmasıyla yapılır.

Saç ekimiyle farkı nedir ?

Saç pigmentasyonunda bir saç ekilmiyor. Sadece bölgeye minik saç efektleri veriliyor. Saç ekiminde işlem sonrası 1 yıl gibi bir süre beklemek gerekirken saç pigmentasyonunda 1 saat gibi kısa bir sürede yeni bir görünüme kavuşmak mümkün.

Ne kadar süre kullanabilirim ?

Saç simülasyonu işlemlerinde uluslararası bir üne sahip NPM International saç simülasyon boyaları kullanılmaktadır. Kişinin cilt yapısı ve yaşam tarzına bağlı olarak 3-4 yıl kullanım imkanı sağlar.

Saç Simülasyonu, Saç Ekimine alternatif bir yöntem midir?

Aslında oldukça önemli bir soru. Saç Simülasyonu saç ekimine alternatif değil, tersine birbirini tamamlayıcı  yöntemlerdir. Özellikle saç ekimi sonrası yeterli sıklıkta ekim yapılmadığından ya da dönor saç miktarı yetersiz olması nedeniyle seyrek ekim yapılan kişilerde ara boşlukların saç efekti ile kapatılmasında muhteşem sonuçlar üretmektedir.

Saç Simülasyonu ağrılı bir işlem midir?

Bilindiği üzere ağrı kavramı kişiden kişiye göre değişmektedir. Saç simülasyonu işlemi öncesinde bu iş için özel üretilmiş lokal anestezik kremlerle kafa derisinin uyuşturulması sağlanır. Fakat kişinin scalp derisinin hassasiyetine göre bir miktar ağrı hissedebilir.

Saç Simülasyonunda kullanılan dövme boyası mıdır?

Bu oldukça önemli bir konu. Çünkü aslında bu işlem Saç Dövmesi olarak da isimlendirilmekte fakat kullanılan boyalar kesinlikle dövme boyası değildir. Bu işlem için özel üretilen boyalardır. Çünkü dövme boyaları bilindiği gibi zaman içerisinde renk değiştirirler. Örneğin siyah renkler mavi renge dönüşebilir. Bu yüzden saç simülasyon boyalarında zaman içinde renk değişimi olmayan bu işlem için özel üretilmiş boyalardır.

Saç Simülasyonu yaptırdıktan sonra tekrar saç ekimi yapılabilir mi?

Saç Simülasyonu yapılmış olması saç ekimine engel teşkil eden bir durum değildir. Ayrıca saç simülasyon işlemi ekilen saçlarda dökülmeye neden olmaz.

Saç Simülasyonu yaptıran bir kişi işlem sonrası nasıl sıkıntılar yaşayabilir?

Saç Simülasyonu sonrasında ilk 1-2 gün kafa derinizde hafif bir şişme oluşabilir. 1 haftada uygulama yerlerinde kabuklanma ve dökülmeler oluşabilir. Kesinlikle bu kabukların sökülmemesi gerekmektedir. Uygulama sonrası 4 hafta boyunca direkt güneş altında kalmak veya solaryuma girmek sakıncalıdır. Güneş altında kalınacaksa mutlaka şapka takılması önerilir.

Saç Simülasyonu sonrası saç boyanabilir mi?

Özellikle bayanlar tarafından oldukça sık sorulan bu sorunun cevabı oldukça sevindirici. Tabi ki boyatabilirsiniz. Ancak işlem sonrası minimum 3 hafta asla saçınızı boyatmayın. Sonraki dönemde boyatmanızda bir sakınca yoktur.

Bu işlemin ücreti ne kadardır?

İşlem ücreti uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Bunun için uygulama öncesi  kafanızın beş ayrı açıdan alınmış görüntüsünü istenecektir. Bu görüntüler üzerinde yapılacak analize göre alan belirlenip fiyat çalışması yapılmaktadır. Yani sabit bir fiyatı yoktur. Uygulanacak olan alanın büyüklüğüne göre fiyat değişmektedir.